AP Sınavları (Advanced Placement)

AP programı ve sınavları Amerika’da ve dünyada üniversiteler tarafından tanınan bir programdır. AP derslerini alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler hem üniversitelere başvuru sürecinde standart başvuru yapan öğrencilere göre daha avantajlı olurlar, hem de üniversiteye başladıklarında başlangıç seviyesinde verilen derslerden muaf olma şansını elde ederler. Dolayısıyla AP almış öğrenciler kolej eğitimleri süresince ciddi derecede zaman kazanırlar.

 
AP sınavlarının içeriği nedir?

AP sınavlarının içeriği üniversite profesörleri ve lise AP öğretmenlerinden oluşan bir kurul tarafından hazırlanmaktadır. Her AP sınavında çoktan seçmeli sorulardan ve kısa cevaplı veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşan iki bölüm bulunur. Sınav süresi ve sınavda çıkan soru sayısı, seçilen konuya göre farklılık göstermektedir. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kompozisyon ve kısa cevaplı sorular ise öğretmenler tarafından değerlendirilir.

 

AP sınavlarını ne zaman alabilirim?

AP sınavları yılda sadece bir kez Mayıs ayında yapılmaktadır. Detaylı sınav takvimini incelemek için: http://collegeboard.org

 

AP sınavı nasıl puanlanır ve sonuçlar ne zaman belli olur?

Sınavda, çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kısa cevaplı ve kompozisyon tarzındaki sorular ise tecrübeli AP öğretmenleri ve üniversite profesörlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendirilir. Öğrenciler AP sınavlarından 1 ila 5 arasında bir not alır ve sonuçlar Temmuz ayı içerisinde öğrenci ve ilgili üniversitelere yollanır. Sonuç raporları kümülatiftir, yani öğrencinin o güne kadar aldığı tüm AP sınav sonuçlarını gösterir. Sınav sonuçlarını 1 Temmuz itibariyle telefon yoluyla da öğrenmek mümkündür.

 

Türkiye’de AP Sınav Hazırlık Eğitimi Sunan Okullarımız

ACI – American Collegiate Institute
Ankara E/H School
Hisar Okulları
İncirlik Unit School
International gateway Academy
Robert College
TED İstanbul Koleji Vakfı
Üsküdar American Academy

 

Türkiye’de AP Sınavlarını Değerlendirmeye Alan Üniversitelerimiz

Koç Üniversitesi
Özyeğin Üniversitesi

AP Sınavları hakkında detaylı bilgiler için:

[ninja_form id=1]

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment