SAT mi ACT mi?

SAT ev ACT sınavları bildiğiniz gibi Amerika’da üniversite giriş seviyesinde kullanılan iki testtir. Öğrencilerin hangisine girmeye karar verecekleri her zaman önemli bir karardır.

İki sınavın benzer ve birbirinden farklı yanlarını genel hatlarıyla inceleyelim.

 

1. ACT sınavında Fen bölümü de mevcuttur, SAT sınavında ise yoktur.

ACT sınavındaki fen bölümü için gerçekten fen bilgilerine ihtiyacınız yoktur aslında, amaç sizin okuma ve değerlendirme yeteneğinizi ölçmektir. Ancak fen bölümlerinde gerçekten ciddi sorununuz varsa, o zaman yine de SAT daha rahat gelecektir. SAT sınavında ACt’den farklı olarak ana sınav olan SAT Reasoning sınavına ek SAT Branş (Subject) sınavları mevcuttur. Başvurduğumuz üniversite branşına göre bu sınavlara girmeye veya girmemeye, gireceksek de hangisine gireceğimize karar veririz.

2. ACT soruları daha az yorum gerektiren düz sorulardır.

SAT sınavındaki sorular okunduğunda hemen cevaplamadan önce üzerinde düşünme gerektiren sorulardır. ACT soruları ise ilk okuyuşta daha kolay anlaşılır sorulardır. Farklılığı örneklemek gerekirse, SAT ve ACT yazma (writing) bölümünden iki örnek soru.

SAT: What is your view of the claim that something unsuccessful can still have some value?
ACT: In your view, should high schools become more tolerant of cheating?

3. SAT sınavı daha ciddi bir kelime dağarcığı (vocabulary) becerisi ister.

Eğer bol kitap okuyan veya başka bir yolla kelime dağarcığı (vocabulary) becerisi gelişmiş bir öğrenciyseniz, o zaman SAT size büyük avantaj sağlar. Eğer bu özelliği çok üst seviyede olmayan bir öğrenciyseniz, o zaman ACT daha rahat gelecektir.

4. ACT sınavında daha üst seviye bir Matematik becerisi sorgulanmaktadır.

Temel Aritmetik, Cebir I ve II, ve Geometri bölümlerinin üzerine ACT sınavında Trigonometri konuları da vardır. Ancak ACT konu olarak daha üst düzey Matematiği sorgulasa da, soruların daha basit anlaşılır türde olmasından dolayı Matematik becerisi anlamında öğrencilere SAT’den daha kolay gelebilmektedir.

5. SAT sınavı daha çok bölüme ayrılmıştır.

ACT sınavında İngilizce, Matematik, Okuma ve Fen bölümleri 1er parça olarak sunulmaktadır, Kompozisyon (Writing) bölümü de zorunlu değildir, opsiyoneldir. SAT sınavında ise Okuma, Matematik ve Yazma bölümleri parça parça toplam 10 bölüme ayrılmış olarak sunulmaktadır, sınav başında da sunulan kompozisyon Yazma bölümünün mecburi bir parçasıdır. SAT ve ACT arasında karar verirken ufak ufak bir çok bölüme ayrılmış bölümleri yapmak mı yoksa her bir konuyu tek seferde yapıp geçmek mi daha rahat diye düşünmekte fayda vardır.

6. ACT sınavı daha genel olarak değerlendirilen bir sınavdır.

Üniversite başvuru sürecinde okullar ACT sınavına daha tüm sınav genelindeki başarı yönünden bakarak değerlendirirler, SAT sınavında ise bölüm bölüm ortaya koyulan beceriye bakılmaktadır. ACT sınavında bir bölümde başarısız olmak üniversite girişini çok etkilememektedir. SAT sınavında ise, özellikle üniversitede başvurduğumuz bölüme de bakarak, sınavın her bir bölümünde de nasıl performans gösterdiğimiz ayrıca değerlendirmeye alınmaktadır.

SAT ve ACT sınav sonuç karşılaştırmaları: https://collegereadiness.collegeboard.org/sat/scores/understanding-scores/sat-score-converter#compare-your-scores-now

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment