Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite eğitimi iki ayrı ana başlık altında incelenebilir.

 

Bir çok ülkede alışılagelmiş dört yıllık üniversiteler akla gelirkeni Amerika’da bir çok öğrenciye daha avantajlı bir başka seçenek de karşımıza çıkmaktadır.

 

Amerika’da dört yıllık üniversite eğitim sistemi ilk iki yılı genel eğitim, son iki yılı da ana dal eğitimi olarak Bachelor’s Degree adı verilen toplam dört yıllık eğitim sistemidir. Bu sistemde dört yıllık eğitiminize ister dört-yıllık klasik bir üniversiteden, ister ilk iki yılını daha ekonomik şekilde ve daha farklı avantajlarla okuyabileceğiniz bir Community College (Junior College) sisteminde başlayabilirsiniz. Önemli olan dördüncü sınıfı, bir başka değişle üniversiteyi nerede bitirdinizdir. Dolayısı ile direkt 4 yılı bir dört-yıllık üniversitede okumanız ile ilk 2 yılı bir Community College’da öğrenim görüp, son iki yılı mezun olacağınız 4-yıllık üniversitede okumanız arasında  hiç bir fark yoktur.

 

Ülkemizde maalesef yurt dışı eğitim konusunda aslında uzman olmayan kişilerin yıllardır yaptıkları bilinçsiz, yanlış yönlendirmelerden dolayı bir çok öğrenci ve velisi Community College’ların ne kadar faydalı bir seçenek olduğundan habersiz kararlarını vermektedirler. Bu sistemin gerek okul girişinde sunduğu esnek şartlar, gerek eğitim alırken sunduğu nisbeten daha rahat ortam, gerekse maliyet anlamında sunduğu avantajlar. Community College sistemi hakkında detaylı bilgi için tıklayın

 

4 yıllık üniversitelerin başvuru süreçleri çok büyük titizlikle planlanıp, uygulanması gereken bir süreçtir. Her öğrencinin hedeflerine ve mevcut akademik durumuna uygun okulların titizlikle araştırılıp, başvurulmasına karar verilen okullara ise gerekli tüm ek evraklar ve doldurulması gereken formlar ile son başvuru tarihinden önce başvuruların tamamlanması gerekmektedir.

 

Amerika’da üniversite başvurularında en önemli konulardan biri de erken başvuru (early application) avantajında faydalanmaktır. Erken başvuru 11. sınıf sonu itibariyle gerek okul notları gerekse SAT/ACT gibi ek sınavlarda çok iyi noktaya gelmiş öğrencilerin 12. sınıfın başında, Ekim ayında hedefledikleri okullara erken başvuru yapmasıdır. Erken başvurunun iki farklı türü vardır; Early Action ve Early Decision diye adlandırılan bağlayıcılığı olmayan ve bağlayıcılığı olan ve de sadece bir tek okula yapılabilen başvurular.

 

Amerika’da Yıllık Üniversite (lisans) Eğitim Ortalama Ücretleri
Community College’lar (Junior College’lar) 8-9 bin $USD
Devlet Üniversiteleri 12-18 bin $USD
University of California (UCLA, Berkeley vb.) 33-37 bin $USD
Özel Üniversiteler 35+ bin $USD

 

Amerika’da üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi ve kayıt için bize ulaşın…

[ninja_form id=1]

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment