Community College (Junior College) Üniversite Sistemi

Amerikan eğitim sisteminin en avantajlı yönlerinden biri olan Community College, aynı zamanda bilinen diğer adı ile Junior College sistemi dört-yıllık lisans eğitiminin ilk iki yıllık “Genel Eğitim” kısmı olarak adlandırılan bölümünün okunduğu okul sistemidir.

 

Community College sistemi hakkında bilgi enilirken yapılan en büyük hata bu okul sisteminin ülkemizdeki 2-yıllık üniversite sistemi ile karıştırılması hatta karşılaştırılmasıdır. Community College sistemi yaklaşık toplam 120 ders kredisi ile tamamlanan lisans eğitiminin ilk 60 kredisinin Türk öğrenciler gibi yabancı öğrenci statüsündeki öğrenciler için çok daha ekonomik ve dersleri rahat okuyarak tamamlanabildiği bir sistemdir.

 

Sistemin AvantajlarıNasıl işliyor?Sıkça Sorulan SorularBaşvuru için gerekenler

Sistemin sunduğu başlıca avantajlar;

Ücret: Yıllık eğitim ücreti sadece 6.500 – 9.500 USD arasındadır. Dört yıllık devlet, vakıf ve özellikle özel üniversitelere göre çok daha uygun eğitim maliyetleri mevcuttur.

Kabul Şartları: Öğrencilerin okula kabul aşamasında daha erişilebilir şartlar (yüksek not ortalaması veya SAT/ACT sınav sonucu istenmemesi, daha düşük TOEFL/IELTS skoru kabul edilmesi)

Ufak sınıflar: Ortalama 50-125 kişilik sınıflar yerine 20-50 kişilik sınıflarda eğitim alma ve öğretmenler ile daha bireysel iletişim kurabilme imkanı

Daha rahat eğitim: İlk girilen andan itibaren çok ağır gelebilecek bir eğitim sistemi yerine daha kolay adapte olunabilen ve daha yüksek not ortalamaları tutturulabilen dersler.

Yazın başvuru imkanı: Son başvuru tarihleri daha esnektir ve birçok okulun başvuru sürecini sonlandırdığı günlerden aylar sonra dahi yıl kaybetmeden eğitiminize başlama imkanı mevcuttur.

Community College sistemi nasıl işliyor?

Merak edilen bazı sorular ve cevapları:

S: Bu okullarda ilk iki yılı tamamladığımda istediğim her okula transfer olup eğitimime devam edebiliyor muyum?

C: Evet. Her hangi bir Community College’dan istediğiniz her okula transfer olabilirsiniz. Hatta “Community College’dan Harvard’a” diye klişeleşmiş bir tabir dahi mevcuttur.

S: Community College’ın ikinci sınıfından dört-yıllık bir üniversitenin üçüncü sınıfına geçmek zor değil mi?

C: Bu transfer sırasında okuduğunuz eğitim branşının ilk iki yıllık sürecinde aldığınız derslerdeki not ortalamanıza balkılarak transfer işlemi gerçekleşmektedir. Bu durum direkt dört-yıllık bir üniversitede eğitimine başlamış kişi için de geçerlidir. Zira dört-yıllık bir üniversitede de ilk iki yıllık eğitiminiz tamamlandığında okuduğunuz bölümün üçüncü sınıfına geçmek istediğinizde yine ilk iki yıldaki not ortalamanıza bakılmaktadır.

TÜRKABROAD olarak öğrencilerimize en uygun Community College danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Okul kabulünüz için gerekli tüm işlemler tarafımızdan yapılmaktadır. Lütfen detaylı bilgi için bize ulaşınız: https://turkabroad.com/iletisimcontact/

Community Collegelardan Üniversite eğitiminize başlamak için gerekenler:

– Lise mezunu olmanız

– TOEFL veya IELTS sınavlarından orta seviye üstü sonuca sahip olmanız (TOEFL ve IELTS sınavları hakkında bilgi)

Başvuru veya daha detaylı bilgi talebi için TÜRKABROAD danışmanlarına iletişim sayfamızdan ulaşmanız yeterlidir…

[ninja_form id=1]

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment