IELTS Sınavı

IELTS sınavı Akademik ve Genel olarak ikiye ayrılır. Akademik olan yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerden ya da Türkiye’de genellikle özel üniversitelerin hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrencilerden dil yeterliliklerini belgelemek için talep edilen bir sınavdır. Genel olan sınav ise göçmenlik başvuruları içindir. İki sınav da 4 bölümden oluşmakla beraber akademik olan ileri derecede İngilizce bilgisi ve hakimiyeti gerektirir.

 

Bölümler sırasıyla dinleme (4 bölüm – 30 dk), okuma (3 pasaj – 60 dk), yazma (2 konu – 60 dk) ve konuşma (yaklaşık 15 dk) şeklindedir. Sınav kağıt üzerinde yapılır ve her bölüm 9 üzerinden değerlendirilir. İlk 3 bölüm aynı günde toplam 2,5 saatlik bir sürede tamamlanırken, konuşma bölümü başka bir tarihte yapılır.

 

Uzun tecrübeler ve bir çok öğrenciyle yapılan çalışmalar sonucunda Türk öğrencilerin dinleme ve konuşma bölümlerinde diğer bölümlere oranla daha fazla zorlandıklarını tespit etmiş bulunmaktayız. Bunun nedeni ise öğrencilerin okullarda daha çok gramer ve edebiyat üzerine eğitilip konuşma derslerinin azlığı ya da bu derslerin çok fazla önemsenmemesidir. Dinleme dersleri ise aksan farkı, konuşma hızı ve birtakım deyimler itibariyle olması gerekenden çok daha verimsiz ve beklenilen kapasiteden uzaktır.

 

Biz, TÜRKABROAD olarak özellikle bu bölümlerde oldukça hassas ve de bir o kadar tecrübe sahibiyiz. Sonuçta konuşma bazı psikolojik değişkenleri de içerdiğinden, önce hocalarımız genel konular üzerinde konuşur, öğrenciden kendisine sorular yöneltmesini ister ve de öğrenci ile öğretmen kısa sürelerle yer değiştirir ki bu öğrencinin heyecanının yatışması ve çekingenliğini yenmesi açısından oldukça önemlidir. Daha sonra bir takım kalıplar üzerinde durulur, varsa gramer hataları düzeltilir. Öğrenci yavaş yavaş akademik konulara yaklaşırken kendi becerilerinin ve konuşma kapasitesinin farkına varır.

 

Dinleme bölümünde ise hocalarımız çeşitli aksanlardan oluşan çok farklı kaynaklardan sürekli bir şekilde faydalanır. Bir süre sonra öğrencilerimizin yukarıda bahsi geçen zorlukları kolaylıkla aştığı ve de ders esnasında giderek daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

 

Gerek eğitim altyapıları gerekse buna paralel şekilde yurtiçi veya yurtdışı eğitim hedefleri en üst seviyede olan öğrencilerimiz ile onların en yoğun oldukları 11. ve 12. sınıf sırasında onların asgari zamanlarını alarak, çok farklı ve etkili bir sistemde IELTS sınavından en üst seviye not almalarını sağlamaktayız.

 

TÜRKABROAD olarak aynı zamanda IELTS sınavına ücretsiz sınav kayıt danışmanlığı vermekteyiz.

 

 

Büyük ŞehirlerDiğer Şehirler

 

Kaynak: www.britishcouncil.org.tr

 

Kaynak: www.britishcouncil.org.tr

 

IELTS Sınavı hakkında detaylı bilgi, hazırlık desteği veya ücretsiz sınav kaydı için bize ulaşın…

[ninja_form id=1]

 

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment