İtalya’da Üniversite Eğitimi

 

İtalya, lisans programları açısından Türk öğrenciler tarafından gün geçtikçe daha fazla tercih edilen, özellikle mimarlık, tasarım, moda, sanat alanları üzerine çok kaliteli eğitimlerin sunulduğu bir ülkedir. Her sene daha fazla öğrencimizin eğitim aldığı İtalya’daki üniversite programlarını yakından inceleyelim.

Avrupa’nın coğrafyası, iklimi, yemekleri, tarihi, sanat ve kültürüyle en çok turist ve öğrenci çeken ülkelerinden biri olan İtalya; Fransa, İsviçre, Liechtenstein, Avusturya ve Slovenya’yla sınır komşusudur. İtalya Avrupa Birliği üyesidir ve Shengen vize bölgesi içinde bulunur.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkede Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcakkanlı insanları, pizza ve makarnaları, mimarisi, sanatçıları, tarih öncesine dayanan geçmişiyle ünlü şehirleri arasında; aynı zamanda Katolik Kilisesi’nin merkezi olan başkent Roma, modanın kalbi Milano, tarih boyunca denizciliğin ve ticaretin öncüsü olan Venedik ve Cenova, Rönesans’ın doğum yeri Floransa vardır.

İtalya özellikle moda, tasarım, mimarlık, ekonomi, sanat gibi alanlarda yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerdendir.

 

İtalya’da Eğitim Sistemi
İtalya’da yüksek öğretim çoğu ülkede olduğu gibi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından oluşur. Yüksek öğretim veren 58 devlet üniversitesi, 17 özel üniversite bulunmaktadır. Bu kurumlar İtalya’nın eğitim ve araştırma bakanlığının belirlediği çerçevede görev yapmaktadır. 1,8 milyon öğrenci ve yaklaşık 60 000 araştırmacı bu okullarda öğretimlerine devam etmektedir.

12 yıllık zorunlu ilk ve ortaöğretimini tamamlayan öğrenciler yüksek öğretim kurumlarında eğitim almaya hak kazanır. 3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler bakalorya ya da denk bir dereceyle mezun olur. Yüksek lisans 2 yıl, doktora 3 yıl sürmektedir.

İtalya’da eğitim yılı çoğunlukla 2 dönemden oluşur. İlk dönem eylül/eküm ayında başlar ve aralık/ocak ayında sona erer. İkinci dönemse şubat-temmuz arasındadır.

 

İtalya’da Lisans Eğitimi
İtalya’da öğrencilerin liseden sonra yüksek öğretimin ilk ayağı olan lisans eğitimine devam etmek için üç seçeneği vardır; mühendislik ve mimarlık eğitimi veren teknik üniversiteler, sanat ve müzik eğitimi veren okullar, üniversite eğitimi veren okullar. Bu kurumlar kendi idari statülerini belirleyebilmektedir ancak çoğu 3 yıllık lisans eğitimi sonunda öğrencilerini BA derecesiyle ya da ona denk olan seviyeyle mezun eder.

180 kredilik lisans sonunda mezun olan öğrenciler profesyonelleşmek istediği alanda Master okuma imkânına sahiptir. Türkiye’de lisans eğitimi 4 yıl (240 kredi) sürdüğü için İtalya’da lisans okuyan öğrencinin Türkiye’de Master yapmak için lisans denkliği alması gerekir. Bu denklik İtalya’da bir sene Master ya da Türkiye’de bir sene lisans eğitimiyle sağlanabilir.

İtalya’da eğitim dili İtalyancadır ve üniversite başvurularında İtalyanca dil sertifikası istenir. Ancak İngilizce yeterlilik sertifikasıyla başvurulan, eğitim dili İngilizce olan okullar ve bölümler de vardır.

 

İtalya’daki Önemli Üniversiteler
Bocconi University
Bocconi Üniversitesi business ve management alanında dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi, ekonomi alanında da en iyi 20 üniversitesi arasında yer alır. İtalyanca ve İngilizce eğitim vermektedir.

Politecnico di Milano
Hem sanat ve tasarım hem de mimarlık, mühendislik, ekonomi gibi alanlarda dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesinden biri olan Politecnico di Milano geniş bölüm seçenekleriyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği okullardandır. İtalyanca ve İngilizce bölümleri bulunur.

Politecnico di Torino
Milano’dan sonra İtalya’da ikinci sırayı alan Politecnico di Torino, İtalyanca ve İngilizce bölümleriyle yine dünyanın en iyi mimarlık ve mühendislik okullarından biridir.

University of Bologna
Özellikle arkeoloji, sanat ve sosyal bilimlerde dikkat çeken Bologna Üniversitesi business ve management alanında da en başarılı üniversitelerden biri.

Universita Cattolica del Sacro Cuore
Universita Cattolica del Sacro Cuore ekonomi, tıp ve sosyal bilimlerde dünyaca ünlü okullardan biri.

Sapienza University of Rome
Arkeoloji alanında dünyanın en iyi ilk 15 okulundan biri olan Sapienza University of Rome, mühendislik konusunda da iddialıdır.

University of Naples – Federico II
University of Naples – Federico II, mühendislik ve tıp alanlarında ön plana çıkıyor.

Universita di Padova
Universita di Padova İtalya’nın mühendislik, tıp ve fizik dallarında önemli üniversitelerinden biri.

IED – Istituto Europeo di Design Venice
Denizcilik tarihinin kilit şehirlerinden Venedik’teki IED, tasarım konusunda uzman bir kadroya sahiptir, İngilizce ve İtalyanca eğitim vermektedir.

Accademia del Lusso
Moda ve tasarım alanında İtalyanca ve İngilizce eğitim veren Accademia del Lusso, yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okullardandır.

 

İtalya’ya Lisans Başvurusu
İtalya’da yalnızca 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlamış kişiler lisans başvurusu yapabilir. İstediği bölümü belirleyen öğrenci, üniversite araştırması yapar. Başvurmak istenen okulla bağlantı kurularak yabancı öğrenci kontenjanı ve başvuru koşulları öğrenilir. Okuldan başvuru yapılabileceğine dair onay alındıktan sonra İtalyan Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliğine ön-başvuru yapılır. Başkonsolosluk ya da Büyükelçilik tarafından seçilen üniversiteye başvuru yapılır.

 

Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
– Liseden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da lise diploması/mezuniyet belgesi (denkliği İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanmalıdır)
– Başvuru formu
– Öğrencinin lisede aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript
– İtalyanca dil sertifikası
– İngilizce eğitim veren kurumlara başvuranlar için TEOFL ya da IELTS sonucu
– İki vesikalık fotoğraf
– Pasaport
* Başvuru için verilecek tüm Türkçe belgelerin İtalyancaya çevrilmesi, İtalyan Büyükelçiliği tarafından onaylanması gerekmektedir.

 

Üniversite Başvuru Tarihleri
İtalya’da üniversite okumak için İtalyan Başkonsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine en geç mayıs ayına kadar başvuru yapılmalıdır. Öğrencilerin başvurularının onaylanıp onaylanmadığı Ağustos ayında büyükelçilik tarafından açıklanır.

Eğer ihtiyaç varsa öğrenciler eylül ayında İtalyanca sınavına alınır.

Kabul edilen öğrencilerden Türkiye’de yükseköğretim seçme ve yerleştirme sınavına girmemiş olanların bir başvuru sınavına girmesi gerekebilir. Bu sınavlar ya ulusal düzeyde, ya üniversite düzeyindedir. Türkiye’de sınava giren öğrencilerin de barajı geçmesi gerekir.

 

İtalya Öğrenci vizesi için gereken belgeler
İtalya’da 90 günden daha uzun süre konaklaması gereken kişilerin uzun süreli vizeye başvurması gerekiyor. Öğrenci vizesi için gereken belgeler:

– İtalya dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport
– Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
– 1 adet biyometrik fotoğraf
– Vize ücreti
– Başvuruyu kabul eden okuldan alınmış ön kayıt belgesi
– Eğitim programının masraflarını karşılayacağına dair teminat ya da burs belgeleri
– Türkiye’den alınmış en son diploma
– Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar
– Konaklanacak yere dair otel rezervasyonu ya da İtalya’da ikamet eden, yanında kalınacak kişinin beyanı
– Uçak rezervasyonu
– Sigorta poliçesi
– Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize talep formu
– İtalya Konsolosluğu resmi web sitesi için tıklayınız.

 

İtalya’da Üniversite Ücretleri
İtalya’daki devlet üniversitelerinin yıllık harçları 800 ila 2.500 Euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerin fiyatlarıysa yıllık 6.000 – 30.000 Euro arasında, okula göre, değişiklik gösteriyor.

 

İtalya’da yaşam masrafları
İtalya’da bölgesel, ulusal ya da eğitim kurumlarının verdiği, eğitim ve yaşam masraflarını karşılamak için düzenlenmiş burslar mevcuttur.

Şehirden şehre değişiklik göstermekle birlikte İtalya’da öğrenci yurdu, öğrenci evinde oda ya da tek kişilik stüdyo daire fiyatı, ısınma ve su gibi giderler dâhil aylık ortalama 300-700 Euro arasında değişmektedir. Aylık beslenme masrafı 100-200 Euro, şehir içi ulaşım masrafı 30-50 Euro kadardır.

 

İtalya’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni
İtalya’ya uzun dönem öğrenci vizesiyle giden kişilerin haftalık 20 saate kadar çalışma izni bulunmaktadır. Mezun olan öğrenciler, 1 yıl daha iş aramak için oturma iznine başvurma hakkına sahiptir.

 

Neden İtalya’da eğitim?
Dünyaca ünlü üniversitelerde okuma fırsatı
İtalya’nın dünyaya kendini kanıtlamış bir eğitim sistemi vardır. Moda, tasarım, mimarlık, sanat gibi alanlarda İtalya’daki üniversiteler ön plana çıkar.

Üniversite harç bedeli yüksek değildir
İtalya’daki devlet okullarının yıllık ücreti 800 – 2 500 Euro arasıdır.

İtalyanca ya da İngilizce eğitim imkânı
İtalya’da eğitim dili İtalyancadır. Ancak İngilizce eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır. Her iki dil de hem akademik hem kişisel hayatta, hem de kariyer dünyasında geçerliliği en yüksek dillerdendir.

Sıcak iklim, sıcakkanlı insanlar!
İtalya Akdeniz ikliminin verdiği sıcaklığı barındırır. Sıcakkanlı insanları, yabancı öğrencilerin rahatlıkla sosyal ortam kurup mutlu bir eğitim hayatı geçirmesini sağlar.

İtalyan pizza ve makarnaları
İtalya, dünyaca ünlü İtalyan yemeklerinin kalbinde bir öğrencilik hayatı sunar.

Sanat, tarih ve mimari güzelliklerle iç içe bir hayat
Zengin kültürel mirasıyla İtalya’daki tarihi ve mimari güzellikleri keşfetmek için öğrencilerin birkaç günlük turistik seyahatten çok daha fazla fırsatı olur.

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment