Amerika’da Lise Eğitimi

 

Amerika’da lise eğitimi özellikle yabancı öğrencilerin en üst kalite Amerikan Üniversitelerine girmeye hak kazanabilmeleri için çok faydalı bir ilk adımdır.

 

Amerika’da herhangi bir üniversiteye girebilmek için lise eğitiminizi Amerika’da almış olmanız şart olmamakla birlikte gerek İngilizce dil becerinizi, gerekse üst düzey üniversitelerin şart koştuğu genel eğitim altyapınızı Amerikan eğitim sistemine uygun şekilde inşaa etmek için lise eğitiminize de ne kadar erken başlarsanız o kadar faydalı olacaktır.

 

Amerika’da Üniversite okuma hedefinize liseden başlamanın başka bir faydası da üniversite seçimi ve başvuru süreci sırasında okumayı planladığınız okulları fiilen ziyaret etme ve hatta admissions görevlileri ile birebir görüşme imkanı bulma fırsatıdır. Okulları internet üzerinden incelemek yerine, direkt ziyaret ederek görmek size çok daha iyi seçim yapma fırsatı vereceği gibi, okul yetkililerinin de sizi çok daha sağlıklı tanımasına olanak sağlayacaktır.

 

Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin önünde iki ana seçenek bulunmaktadır; devlet liseleri ve özel liseler. Devlet liselerinde dikkat edilmesi gereken çok önemli kurallar mevcuttur. Yabancı öğrenci statüsündeki öğrenciler devlet liselerinde azami 12 ay eğitim alabilirler. Ayrıca bu eğitim sırasında ücret de devlet yardımı almdan tam olarak okul ücreti üzerinden ödenmektedir. Devlet liselerinde bu 1 yıllık geçici eğitim öğrenci değişim programları vasıtası ile uygulanmaktadır. Bu tür katılım J-1 adı verilen öğrenci değişim vizesi ile mümkün olmaktadır. Amerika’da son yıllarda bazı devlet liseleri standart öğrenci vizesi olan F-1 vizesi ile de öğrenci kabul etmeye başlamışlardır.

 

J-1 Öğrenci Değişim vizesi ve F-1 öğrenci vizesi ile devlet lisesinde okumanın ortak özellikleri:

1. Eğitim süresi azami 12 ay ile limitlendirilmiştir.

2. Öğrenciler eğitim yanı sıra okul sosyal etkinliklerine, öğrenci kulüplerine katılabilirler

3. Öğrencilerin konaklamaları okul tarafından aile-yanı konaklaması şeklinde organize edilmektedir.

 

J-1 Öğrenci Değişim vizesi ve F-1 öğrenci vizesi ile devlet lisesinde okumanın farklılıkları:

1. J-1 statüsünden eğitim alan öğrenciler 1 yıllık eğitim süresi sonunda ülkelerine geri dönmek zorundadırlar, F-1 statüsünde eğitim alanlar ise bir özel liseye transfer olarak, hatta devamında da üniversiteye devam ederek eğitimlerine Amerika’da devam edebilirler.

2. J-1 öğrenci değişim statüsünde eğitim alacak öğrenciler sadece sınırlı sayıda öğrenciye tanınan bu olanaktan, onaylı kurumlar vasıtası ile faydalanabilirler.

3. Amerikan hükümeti tarafından desteklenen J-1 vizesi ile alınan eğitimin toplam ücreti F-1 vizesi ile alınandan daha düşüktür. Zira J-1 vizesi ile alınan eğitim ücretsiz olduğundan ve de konaklama ücretleri de gönüllü aileler ile aile-yanı konaklama olarak organize edildiğinden öğrenciler sadece ulaşım ve işlem masraflarını karşılamaktadırlar. Devlet liselerinde F-1 statüsünden öğrenciler yıllık eğitim ücreti olarak $3.000 ile $10.000 USD arasında ücret ödemektedirler. Ayrıca F-1 statüsündeki öğrencilerin özel liselerde eğitim almaları durumunda yıllık ücretler her şey dahil $20.000-37.000 USD arasında değişmektedir.

4. J-1 vizesi ile alınacak eğitimde öğrenciler bölge ve okul seçiminde özgür değildir, ancak F-1 öğrenci statüsündeki öğrenciler gerek bölge gerekse okul seçimlerinde serbesttirler.

5. J-1 öğrenci değişim statüsüne hak kazanmak için başvuru süreci çok daha uzun ve zorlu olmasına karşın, F-1 vizesi daha rahat elde edilebilmektedir.

6. İki vize türü arasındaki belki de en önemli fark, J-1 statüsündeki öğrencilerin hiçbir koşul altında Amerika’da liseden mezun olamamalarına karşın F-1 statüsündeki öğrencilerin başarıyla 12. sınıftan mezun olmaları durumunda lise diplomasına hak kazanabilmeleridir.

 

Amerika’da devlet liseleri dışında öğrencilerimizin diğer seçeneği birçok öğrencinin üniversite eğitimine en başarılı şekilde hazırlanmasını sağlayan özel liselerdir. Bu liseler öğrencilerimizi gerek genel ders donanımı, gerek ingilizce dil becerisi, gerek SAT sınavı gibi üniversite giriş baraj sınavları gerekse AP dersleri gibi üniversite seviyesinde üstün başarı derslere hazırlayarak Amerikan Üniversite eğitim sistemine en sağlıklı altyapıyı sağlamış olurlar.

 

ABD SMG Lise Programı 
Sedona Private School
Los Angeles Private School
Land O’ Lakes Private School
Rome Private School
Atchison Private School
Everett Private School
Methuen Private School
Fryeburg Private School
Blue Hill Private School
Lee Private School
Pittsfield Private School
East Machias Private School
Glen Arbor Private School
Austinburg Private School
Canyonville Private School
Erie Private School
Charleston Private School
Columbia Private School
Bell Buckle Private School
Burien Private School
Puyallup Private School
The MacDuffie School
Newcastle Private School
St. Petersburg Private School
Manchester Private School

 

Amerika’da lise eğitimi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın…

[ninja_form id=1]

 

Konu Hakkındaki Yorumlar

yorum

Related posts

Leave a Comment